האם דיאטת חלבונים טובה לכם?

סיגלית פז - דיאטנית קלינית

דיאטת חלבונים הנה דיאטה שמאפשרת אכילה של מזונות עתירי חלבון ושומן ובה צריכים להפחית בצורה משמעותית, עד להפחתה מוחלטת, את כמות צריכת הפחמימות היומית - כלומר, צריכים להמנע מאכילה של פסטה, לחם, אורז וגם ממקורות לפחמימות כגון ירקות, פירות וסוכרים פשוטים אחרים.
בגירסתה הקיצונית, מגבילים את צריכת הפחמימות לאזור העשרים גרם ביום! כאשר ההמלצות לתזונה נכונה עומדות על כ-130 גרם של פחמימות ליום.


מהם העקרונות שעומדים מאחורי דיאטת חלבונים?

 

ההיגיון שמאחורי דיאטת החלבונים הוא שבאמצעות הפחתה בכמות הפחמימות, תהיה ירידה בכמות האינסולין, האינסולין הוא הורמון שמעודד יצירה של שומן. כתוצאה מהמחסור הקיצוני בפחמימות, ומכיוון שהגוף עדיין צריך פחמימות הוא מתחיל בתהליך של שריפת רקמת השומן ורקמת השריר על מנת להשיג את האנרגיה שחסרה לו. בעקבות הפירוק של רקמת השומן, הגוף מתחיל לייצר קאטונים - שהם תוצר של שריפת השומן - על מנת לגבור החוסר ולספק את הסוכרים הדרושים לפעולת המוח. רמות גבוהות של קאטונים יוצרות דיכוי של תחושת רעב.
 

יתרונות דיאטת חלבונים

  • תיתכן ירידה מהירה במשקל

  • לא מגבילים את צריכת הקלוריות

  • תיתכן תחושת רעב מופחתת

  • אפשרות לאכול מזונות טעימים שלרוב לא מותרים בדיאטה כגון סטיקים שמנים, שמנת, גבינות שמנות וכו'..


חסרונות דיאטת חלבונים


אוכל לא מגוון - מחקרים שבדקו את יכולת ההתמדה בדיאטה זו מצאו שיכולת ההתמדה היתה נמוכה. בנוסף, צריכת חלבונים גבוהה עלולה ליצור עומס על הכליות ולקדם פגיעה בהן. במידה ומחליטים להתחיל בדיאטה הזו, חשוב מאוד לבצע בדיקות של תפקודי כליות.


צריכה גבוהה של שומן רווי - ישנן מספר דיאטות הנחשבות ל-"דיאטת חלבונים", המוכרות יותר הן - דיאטת אטקינס, דיאטת סאאות ביץ, דיאטת סקרסדיל, דיאטת בארי סיירס. הקיצונית ביותר לצערי היא גם המוכרת ביותר, דיאטת אטקינס, שמעודדת צריכה גבוהה של מזונות עתירי שומן שבאופן טבעי עשירים בשומן רווי וטראנס.

ידוע כי שומן רווי וטראנס מזיקים לבריאות, מקדמים מחלות לב שונות, טרשת עורקים וסכרת. בנוסף מחקרים מראים כי צריכה מוגברת של חלבונים מן החי גורמת להפרשת סידן עודף בשתן ולכן מעלה סיכון להתפתחות של אוסטאופרוזיס.

 

מעט ירקות - דיאטת חלבונים, ברוב המקרים, דלה בירקות ופירות שצריכתם מפחיתה לסרטנים רבים, מספקת כמות יפה של ויטאמינים, מינרלים, אנטיאוקסידנטים (נוגדי חימצון) וסיבים תזונתיים.


דיאטת סאאות ביץ היא מתונה יותר ומאפשרת אכילת ירקות וממליצה לצרוך בעיקר חלבונים דלי שומן ולכן עדיפה על דיאטת אטקינס.
כבר אמרנו שבתהליך פירוק השומן נוצרים קאטונים. הקאטונים מדכאים את תחושת הרעב אך מצד שני הם גורמים לריח של אציטון מהפה, מגדילים סיכון למחלות פרקים (גאוט,שגדון), בעיות בכליות , משנים את רמת החומציות בדם, דבר שכאשר מתרחש לתקופה לא קצרה יכול להביא לפגיעה נויירולוגית, תרדמת ואף מוות במקרים קיצוניים.


ירידה במצב הרוח - חסר הפחמימות גורם לירידה בסרוטונין - הורמון הקשור בשמירה על מצב רוחנו, לכן אנשים שמתחילים בדיאטה זו, פעמים רבות, נכנסים למצב רוח ירוד עד דכאוני, חווים שינויים קיצוניים במצבי הרוח ונטייה גדולה להתעצבן ולהרגיש חסר מנוחה, צורך מוגבר למתוקים, מה שמקשה עוד יותר השמירה של הדיאטה לארך זמן. הסרוטונין הנמוך משפיע על השינה, עייפות, ירידה בזכרון וביכולת הריכוז ועוד.


דלדול במסת השריר - כמו שכבר אמרנו, בדיאטה הזו, למרות צריכת החלבון הגבוהה, קיימת שריפה וניצול אנרגיה שמקורה בשריר, ולכן קיימת למעשה דלדול במסת השריר ובכמות הנוזלים בגוף - כלומר חלק גדול מהמשקל שנרד יהיה כתוצאה מנוזלים ולא משומן. בנוסף, למסת השריר תפקיד חשוב בשמירה על קצב חילוף החומרים של הגוף, ככל שיש יותר שרירים אנחנו שורפים באופן טבעי יותר קלוריות ולכן עקב הירידה המסיבית במסת השריר, גם היכולת לשרוף קלוריות יורדת.


כשמה, כן היא, זוהי דיאטה ולא אורח חיים שניתן לשמור לאורך זמן


לסיכום, אם את מחפשת דרך לרזות שהיא דרך חיים, שתוכלי להתמיד בה לאורך זמן אז כנראה שדיאטת חלבונים היא לא הדרך בשבילך

טלפון  : 055-8817052

אימייל : contact@mutarli.co.il

|

מותר לי - החברה היחידה
בתחום התזונה והדיאטה
בעלת
תו אמון הציבור

למותר לי יש את תו אמון הציבור